Terviseamet: 16.-20. märtsil toimub mürgistusennetuse nädal
Märtsi kolmas nädal on mürgistusennetuse nädal, millega pööratakse tähelepanu igapäevastele mürgistusohtudele ja antakse soovitusi nende vältimiseks. Nädala jooksul jagavad kommentaare nii Mürgistusteabekeskuse kui ka kiirabispetsialistid ja haiglad.
„Mürgistusennetusnädalal keskendume kolmele mürgistusvaldkonnale, kus on viimase aasta jooksul kõige enam õnnetusi juhtunud. Fookuses on kemikaalide valest pakendamisest ja nikotiinitoodetest põhjustatud mürgistused ning laste mürgistused vanemate ravimitest,“ selgitas Terviseameti Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder.
Eestis juhtub aastas umbes 6000 mürgistusõnnetust, mis vajavad meditsiinilist sekkumist. Kõige enam mürgistusõnnetusi leiab aset kuni kolmeaastaste lastega, aina enam tõuseb nooremate kui üheaastaste lastega toimunud mürgistuste arv. Enam kui 90% õnnetustest juhtub kodus.
Nädala teemad jagunevad järgmiselt:
- teisipäev, 17.03. – Laste mürgistused (vana)vanemate ravimitega, sh ohud majapidamistes, kus tavapäraselt lapsed ei viibi ja ennetamise võimalused.
- kolmapäev, 18.03. - Täiskasvanuid ohustavad ümbervalatud kemikaalid, lapsi aga kättesaadavad värvilised originaalpakendid, kemikaalide ohutu kasutamine, õnnetuste põhjused, ärahoidmise võimalused.
- neljapäev, 19.03. – Nikotiinitoode ei ole lapsele ohutu, kättesaadavus lastele ja teismelistele, õnnetuste olemus, õige tegutsemistaktika.
„Eestis tegutseb ööpäevaringne mürgistusinfoliin 16662, kust saab alati abi küsida, kui kahtlustatakse mürgistusjuhtumit. Telefoniliinile helistamine on anonüümne ja kohaliku kõne hinnaga (välisriigist helistades +372 79 43 79 4). Mürgistusinfoliinile võib helistada mistahes mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korral, olgu selle allikaks kodukeemia, taimekaitsevahendid, väetised, putuka- ja näriliste tõrjevahendid, kosmeetika, loodustooted, ravimid, narkootilised ained, seened, taimed, marjad, mürgiste loomade hammustused, mürkgaasid, alkoholid või reisidel tekkinud mürgistused,“ julgustas Oder.
Mürgistusteabekeskuse missioon on mürgistusjuhtumitest tingitud haigestumiste, tervisekahjustuste ja suremuse vähendamine ning mürgistusalase info kättesaadavuse edendamine. Terviseameti Mürgistusteabekeskus on liitunud „Aga mina“ eeskujuliikumisega, mille tegevused toetavad tervislikuma ja turvalisema tuleviku kujundamist.
Mürgistusennetusnädal toimub igal aastal samal ajal, märtsi kolmandal nädalal, ja sellega tähistatakse maailma esimese mürgistusteabekeskuse käivitamist Ameerikas 1961. aastal. Mürgistusennetusnädala ellukutsumise eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust mürgistustest, vähendada mürgistuste arvu ning arendada ennetustegevust.
Mürgistusennetusnädalal jagavad intervjuusid ja soovitusi nii Mürgistusteabekeskuse kui kiirabide ja haiglate spetsialistid. Intervjuusoovidest anda teada [email protected] või telefonil 590 57 425 (Karoli Noor).