Terviseamet: 18.-24. märtsil tähistatakse mürgistusennetuse nädalat

Avaldatud:

Mürgistusennetuse nädala fookuses on aktiivsöe õige kasutamine ning äädika ja patareide kasutamise ohutus.

„Nädala eesmärgiks on teavitada inimesi igapäevastest mürgistusohtudest ning anda soovitusi, kuidas neid vältida.  Seekord keskendume kolmele teemale, mille puhul näeme, et inimestel napib informatsiooni,“ ütles terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder. „Kindlasti soovime ka meenutada, et meil tegutseb ööpäevaringne infoliin 16662, kust saab alati abi küsida, kui kahtlustatakse mürgistusjuhtumit.“  

Mare Oderi sõnul võib mürgistusinfoliinile 16662 helistada mistahes ägedas faasis oleva mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korral. Mürgistuste allikaks võib olla nii kodukeemia, taimekaitsevahendid ja väetised, putuka- ja näriliste tõrjevahendid, kosmeetika ja loodustooted, ravimid, narkootilised ained, seened, taimed, marjad, mürgiste loomade hammustused, mürkgaasid, alkohol või reisidel tekkinud mürgistused.

Enam kui 90 protsenti mürgistustest juhtub kodus. Parimateks ennetusmeetmeteks on nii laste varajane harimine kui kemikaalide (sh patareide) ja ravimite paigutamine lukustatavatesse kappidesse. Ennetustegevused on ühtviisi olulised nii lastega peredes kui ka eakate inimeste kodudes.

Terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliin 16662 on  avatud ööpäevaringsel kõikidel nädalapäevadel nii elanikele kui ka tervishoiutöötajatele. Telefoniliinile helistamine on anonüümne ning kohaliku kõne hinnaga (välisriigist helistades +372 7943 794).

Mürgistusteabekeskuse missioon on mürgistusjuhtumitest tingitud haigestumiste, tervisekahjustuste ja suremuse vähendamine ning mürgistusalase info kättesaadavuse edendamine.