Hoiatus peedimahla tarbijatele: lahjendamata kujul võib peedimahl põhjustada seedehäireid

Avaldatud:

Viimastel kuudel on Mürgistusteabekeskuse infoliinile laekunud mitmeid kõnesid inimestelt, kellel on pärast peedimahla tarbimist tekkinud seedehäired ja kehv enesetunne. Kuigi peedimahl on tervisele kasulik ega põhjusta mürgistust, ei pruugi kõik organismid hästi taluda lahjendamata kujul peedimahla.

Miks võib peedimahl tekitada seedehäireid?
Peedimahl on rikas bioloogiliselt aktiivsete ühendite, näiteks nitraatide ja betaiini poolest, mis on tervisele kasulikud, kuid võivad mõne inimese seedetraktile ärritavalt mõjuda. Kui organism pole selliste ainete tarbimisega harjunud, võib see põhjustada soolestiku ärritust, mille sümptomiteks on sageli iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus ja kõhuvalu. Mõnel juhul on esinenud ka pearinglust ja üldist nõrkustunnet. Hea uudis on, et need nähud on ajutised ja mööduvad tavaliselt mõne kuni maksimaalselt 12 tunni jooksul.

Kuidas vältida ebamugavusi peedimahla tarbimisel?
Et peedimahlast kasu saada, ilma et see seedetrakti koormaks, soovitame järgmist:

  • Lahjendage peedimahla vee või mõne muu mahlaga, et vähendada selle mõju seedetraktile.
  • Tarvitage peedimahla väikestes kogustes ja lonkshaaval, eriti kui te pole seda varem regulaarselt joonud.

Seedehäirete korral aitab vedeliku tarbimine, kergesti seeditava toidu söömine ning probiootikumide, näiteks keefiri tarbimine taastada soolestiku mikrofloorat ja leevendada ebamugavustunnet. Pikaajaliste või tõsiste sümptomite korral tasub nõu pidada perearstiga.

Peedimahl