Jõulude ajal ohustavad lapsi nii patareid, ravimid kui jõulutaimed

Avaldatud:

Terviseameti mürgistusteabekeskus juhib pühadeks valmistuvate lapsevanemate tähelepanu sellele, et väikelastele võivad ohtu kujutada nii pürotehnika, erinevad taimed ja kaunistused kui ka seadmetes kasutatavad patareid, magnetid ja järelevalveta jäetud ravimid.

Mürgistusteabekeskuse juhi Mare Oderi sõnul tasub ka pühade ajal veenduda, et ravimid, patareid ja kodukeemia on väikelastele kättesaamatus kohas. „Tuleb arvestada sellega, et pühade ajal on kõigil alati palju tegemist, mistõttu võib väikelaps enda valdusesse saada ka näiteks telekapuldis olevad patareid või lauanurgale asetatud küünla,“ ütles Mare Oder. Eriti ohtlikud on just patareid, sest neis leiduv energia võib põhjustada limaskesta põletust juba esimese tunni jooksul. Nööp-patareide põhjustatud tervisekaebused tulenevad peamiselt söögitorru kinnijäämisest. Patareisid leidub peale erinevate elektroonikaseadmete ka laulvates ja vilkuvates õnnitluskaartides, lambikestes, vilkuvate kaunistustega peavõrudes ning muudes kaunistustes ja ehetes. „Seega tasub õnnetuste riskile mõelda ka siis, kui valitakse kingitusi väikesele lapsele.“

Oderi sõnul on pühade ajal olnud ka juhtumeid, mil väikelaps on omaette askeldades leidnud üles vanema või vanavanema pilkupüüdva välimusega ravimid. „Sellised üsna tõenäoliselt ohtlikud olukorrad on ennetatavad, kui ravimid on alati luku taga ning lapsele on neist ohtudest varakult räägitud,“ ütles Oder. Mürgistusinfoliinile helistatakse talviste pühade ajal ka mõne kojutoodud taime tekitatud mürgisuse tõttu - tavaliselt on laps sellisel juhul hammustanud tüki silmatorkava välimusega jõulu- või ratsuritähest või koralltomatist. Jõulutäht ning ratsuritäht ehk amarüllis on taimed, mille mahl võib põhjustada limaskestaärritust. Nahale sattunud taime mahl tuleks kindlasti veega maha pesta. Koralltomati hammustamise või neelamise korral võib mürgistuse algusele viidata oksendamine ja kõhuvalu. Ka mõni eksootilisem roheline põõsas või puuke võib lapse suhu sattudes tekitada seedehäireid. „Seega võiksid lapsevanemad enne taime soetamist tutvuda selle omadustega ja kaaluda selle sobilikkust,“ ütles Oder.

Lisaks tasub ettevaatlik olla näiteks tuletikkude, paukherneste, valguspulkade ja lumespreiga. Kui umbes kuni 20 tuletikupea neelamist, säraküünalde lutsutamist, küünalde, fooliumpaberi või jõuluehete maitsmist ei peeta ohtlikuks, siis kindlasti tasub tähelepanu pöörata kingituses sisalduvatele magnetitele. „Kinkide puhul võib juhtuda, et sarnaselt patareidele saadakse magnetid mänguhoos kätte ka näiteks pere suurema lapse mänguasjast,“ ütles Oder. Üksiku magneti neelamine ei ole ohtlik, ent tulenevalt magnetite kokkutõmbumisest läbi soole seinte võib mitme magneti järjestikune sattumine soolestikku põhjustada tervisehädasid.

2019. aastal nõustas terviseameti mürgistusteabekeskus umbes 3000 inimest. Ligikaudu pooled infoliini 16662 kõnedest puudutasid kuni 3-aastaste lastega juhtunud õnnetusi, suurem osa väikelaste mürgistusõnnetusi leiab aset kodus.

Mürgistusteabekeskuse infoliinile 16662 saab helistada ööpäevaringselt mistahes äsja juhtunud mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korral. Kõne on tavatariifiga ning anonüümne. Infoliinil töötavad pikaajalise erakorralise meditsiini kogemusega spetsialistid, kes oskavad mürgistuse puhul leida kiiresti kõige sobivama tegutsemisskeemi.

Video: Kuidas veeta pühad nii, et mürgistus neid ei rikuks

Remote video URL