Kevadisel mürgistusennetusnädalal keskendume taimekaitse- ja tõrjevahenditega seotud mürgistusohtudele

Avaldatud:

18. märtsil algaval rahvusvahelisel mürgistusennetusnädalal* räägime ohtudest, mis kaasnevad kevadeti erinevate taimekaitse- ja putukatõrjevahendite kasutamisega. Nädala põhisõnumiga "Kaitstes aeda, kaitse ennast!" annavad mürgistuseksperdid soovitusi kemikaalimürgistuste vältimiseks ja nõuandeid esmaabiks.

Lähenev kevad ja algavad aiatööd meelitavad aina enam inimesi õue. Aiatöödel kasutatakse aga ka mitmeid taimekaitsevahendeid ja väetiseid, mis võivad aga hooletu käsitsemise korral olla inimesele ohtlikud. Näiteks õunapuid pritsima minnes tuleb kindlasti kanda prille, maski ja kindaid; väetist peenrasse puistama hakates tasub aga enne kindad kätte tõmmata. Seda, kuidas ennast just konkreetse tõrjevahendi eest kaitsta, tuleb enne kasutamist lugeda toote etiketilt. Sealjuures on väga oluline, et kemikaale hoitakse lastele kättesaamatus kohas.

Erinevad taimekaitsevahendid ning putukate ja näriliste tõrjeks kasutatavad ained toovad igal kevadel kaasa samas suurusjärgus mürgistusjuhtumeid kui sügisene seedetrakti ärritavate või mürgiste seente söömine. Mürgistusinfonumbrile 16662 tehtud kõnedest ilmneb, et üks kümnest kemikaalimürgistusest on seotud taimekaitse- või putukatõrjevahendi väärkasutamisega. Kui enim õnnetusi on põhjustanud putukate ja näriliste tõrjevahendid, siis eelmisel aastal sagenesid väetistega seotud juhtumid. Kevadsuvisel hooajal lisanduvad mürgistused taimekaitse- ja umbrohutõrjevahenditega.

Taimekaitse- või putukatõrjevahendi sissehingamisest või allaneelamisest põhjustatud mürgistusest annavad märku hingamisteede ärritus, iiveldus, oksendamine, kõhuvalu ja kõhulahtisus. Mürgistused on ohtlikuimad just väikelastele, eakatele ning kroonilistele haigetele, kelle organism reageerib kemikaalidele tugevamalt.

Mürgistusinfoliinile 16662 helistades saab murelik helistaja selgust olukorra ohtlikkusest või ka asjatust kartusest, mistõttu on harvem põhjust haiglasse pöörduda. Selleks, et mürgistuse või selle kahtluse korral saaks kiiresti nõu küsida, tasub mürgistusinfo number 16662 juba praegu telefoni salvestada - nii on see vajaduse korral kiiresti leitav. 

Helistamine on anonüümne ning nõuandeliin on avatud ööpäev läbi. Kõnedele vastavad pikaajalise töökogemuse ja mürgistusvaldkonna eriõppega õed ja arstid, kes hindavad olukorra ohtlikkust ning annavad õiged juhised esmaabiks ja edasiseks tegevuseks. Nõu saab küsida nii eesti, vene kui ka inglise keeles. Rohkem mürgistusteavet saab Mürgistusteabekeskuse kodulehelt**.

Mürgistusteabekeskus

*Mürgistusennetusnädal toimub igal aastal märtsi kolmandal täisnädalal ja sellega tähistatakse maailma esimeste mürgistusteabekeskuste käivitamist Euroopas ja Ameerikas eelmise sajandi keskpaigas.

**18.-24. märtsini 2024 toimuval mürgistusennetusnädalal annavad intervjuusid ja jagavad soovitusi Terviseameti mürgistusteabekeskuse eksperdid. Lisainfo- või intervjuusoovist palume teada anda meiliaadressil [email protected] (Triinu Tähe, Sõnumiagentuur Akkadian)

Mürgistusennetusnädal 2024