Pärnu seenioritega mürgistusohtusid arutades tekitasid enim elevust jänesekapsas ja kemikaalide ohumärgised
Naistepäeva nädalavahetusel Pärnus toimunud vabaajamessil seenioritega vesteldes kütsid võrdselt kirgi jänesekapsas ja kemikaalipudelitel olevad ohumärgid.
Nii nagu eelmisel aastal toimunud seeniorite vabaaja messil, said ka sel korral mitmed memmed-taadid Mürgistusteabekeskuse infoboksi väisates uudisena teada, et kemikaalipakenditel väikeses kirjas olevast infotekstist aine ohtlikkuse kohta info otsimise asemel saab palju kiirema selguse ohumärki ehk piktogrammi vaadates. Neid tuleb aga tunda!
Nii mõnigi märgis sai endale rahvapärasema nimetuse – nii nähti gaasi ballooniga sümbolil hoopis taignarulli ja viidet kurjale perenaisele ning söövitusele viitavast märgist ei osanud mitmesajapealisest osalejaskonnast keegi tuvastada ei söövitavast ainest kannatada saavat kätt ega muid elemente. Kaasa võeti kasulik teadmine, et kui pakendil on ärritavale ainele viitava hüüumärgi asemel „see teine märk“, mis viitab söövitavale ainele, siis tuleb kemikaali silma või nahale sattumise korral loputada kannatada saanud kohta voolava vee all 15 minuti asemel pool tundi.
Messialale värvi lisanud marjade-seente infotahvel peatas möödujaid mürgimarjade ja -taimede seast silma torkava jänesekapsa pildiga. Seenioritega peetud mõttevahetuste põhjal võime öelda, et 99 protsenti Pärnumaa üle 65-aastastest asukatest on noorpõlves kasutanud söögiks valdavalt jänesekapsast „ja midagi ei juhtunud“. Kuna kogu taim sisaldab väheses koguses oksaalhappeid ja lahustuvaid oksalaate, siis üle 20 lehe jänesekapsa söömine võib (eriti lastel) tekitada paari tunni kuni poole päeva möödudes seedehäireid. Õnneks ei ole jänesekapsa hooaeg aastaringne ning mõne lehe maitsmine ei põhjusta tavaliselt tervisehädasid.
Levinuima koduse õnnetusjuhtumina tõid seeniorid esile vead ravimite võtmisel. Sageli unustatakse juba võetud ravim ning suhu läheb topelt doos või võetakse rohtu valest pakendist ning aetakse tablette segi. Ravimidosaatoritest ei olnud enamik messikülastajatest midagi kuulnud – seega tasub eakatele lähedastele soovitada apteegist saadaolevat ravimite jaotamise abimeest, eriti kui „menüüs“ on mitu erinevat tabletti.
Alati kehtib soovitus panna ravimit võttes tuli põlema ja prillid ette ning pärast panna pakend oma kohale tagasi ja pere väiksemate liikmete haardeulatusest eemale.
Seenioreid rõõmustas ja rahustas ühine tõdemus, et kõiki mürgistusi saab ära hoida.