Väga palju levib nn rahvatarkust, mida mürgituse või putuka ja rästiku hammustuse korral teha. Millised on valed sammud, mida abistades tehakse? Kuidas käituda mesilase ja herilase nõelamise korral? Aga rästiku?

Eelkõige peame alustama sellest, et Eesti on selles mõttes õnnelik maa, kus pole teada ühtegi eluohtlikku looduslikku mürgilooma. Meie rästikumürgist põhjustatud reaktsioonid on nö paikse toimega ega levi süsteemselt. Ohtlik on rästikumürgist vallandunud allergiline reaktsioon ning hilisem tursete allaneelamisest tingitud vedelikubilansi muutus. Ent siiski on tegu riigi mastaabis ainukese mürgiloomaga.

Ilmselt on inimeste tegevusi, mida sellistes olukordades tehakse, erinevaid. Aga igal juhul on valed 2 asja: abistajate paanika ja kannatanu liikumine.

Hea tegutsemistaktika rästikuhammustuse puhul on kirjas konkreetselt meie kodulehel:

  • Rahusta kannatanut ja palu tal liikumatult lamada. Säilita ise rahu.
  • Muuda hammustuskoht liikumatuks – paigalda kompressiooniside
  • Ära proovi seiklusfilmides nähtule tuginedes hammustuskohta noaga välja lõigata ja ka žguti paigaldamine ei takista mürgi levikut
  • Transpordi kannatanu lähimasse haiglasse. Ära lase kannatanul liikuda!
  • Helista alati mürgistusteabekeskusesse 16662 või häirekeskusesse numbril 112.

Tuleb ka mainida, et enamikel juhtudel ei vaja rästikuhammustus antidooti. Enamgi veel – antidoot võib ise põhjustada eluohtlikku olukorda ning selle manustamine on seetõttu ka haiglates väga läbimõeldud protseduur. Pea meeles, et rästiku hammustuse korral on ohtlikud 2 ajaperioodi.

 

Nii herilase kui ka mesilase mürk sisaldab väikesemolekulilisi aineid, mis tekitavad paikset reaktsiooni. Mürk sisaldab ka suuremolekulilisi proteiine, mis võivad põhjustada allergilisi reaktsioone.

Ja taas on head tegevusjuhised herilase või mesilase nõelamise korral olemas meie kodulehel:

  • hammustuskoht puhastada desinfitseeriva ainega;
  • paikset valulikkust võib leevendada külma vee või jääga;
  • paikse ärrituse leevendamiseks võib kasutada ka lahjat hormoonsalvi;
  • valu leevendamiseks võib tarvitada valuvaigisteid;
  • mesilase nõel tuleks eemaldada võimalikult kiiresti (mõne sekundiga) ja ettevaatlikult, kuna sinna kinnituv mürgipaun on sageli veel tühjenemata (tavaliselt tühjeneb 30 sekundi jooksul). Kõige parem on eemaldada mürginõela kaapides ettevaatlikult nõelamise kohta metallist vahendiga (nt sile juukseklamber, nuga, võti) naha pealt. Tuleb vältida pigistamist, kuna see soodustab mürgi levimist.