Mürgistused pühade ajal
Erinevaid pühasid iseloomustab mürgistusjuhtude, eriti just laste mürgistusjuhtude, arvu suurenemine. Taolised õnnetused on tingitud mitmete faktorite koostoimest.

- Lapsevanematel ei ole pühadeaegseid ettevalmistusi tehes piisavalt aega pöörata tähelepanu väikelastele, kelle kätte satuvad neile ohtlikud ained.
- Pühade ajal tuuakse koju huvitavaid ja lastele uudseid taimi, aineid jne, mis tekitavad väikelastes huvi, neid suhu toppides maitsma.
- Pühade ajal tarbitakse sageli ka alkoholi ning peotujus ei jälgita lapsi piisava hoolikusega, mistõttu suureneb ka laste alkoholimürgistuste tekke oht.
NB! Lastel võib ka väike kogus alkoholi põhjustada rasket mürgistust.
Mida on hea teada, et maskeraade ei varjutaks mürgistusõnnetus?
Igal aastal pöördutakse mürgistusinfoliinile maskeraadidega seotud mürgistusmuredega, nii uudse toote puhul riskide hindamiseks kui ka nõu saamiseks juba juhtunud õnnetuse korral. Peamiselt tekivad taolised õnnetused vähesest teadlikkusest ja ettevaatamatusest.
Volbriöösse värve ja elamusi lisades satub laste kätte nii ühekordses annuses ohutuid tooteid kui tekib ka ohtlikumaid olukordi. Halloween on valdavalt seotud kaunistatud kõrvitsate, valguspulkade, maskide, näomaalingute ja ohtra koguse kommidega. Nädalajagu hiljem on Eesti rahvakalendri püha – mardipäev, mille puhul pannakse samuti selga temaatilised kostüümid, pähe maskid ning kasutatakse värve näo ja keha dekoreerimiseks.
Seebimullilahus tekitab silma pritsides ärritust ja suhu sattudes iiveldust!
Kõige ohtlikum on seebimullitaja lahus alla 3-aastase lapse käes. Sellises vanuses lapsed joovad esimesel võimalusel hästi lõhnava vedeliku pudelist ära. Õnnetuse korral tuleb suu või silmad korralikult veega loputada.
Õhupallist heeliumi sissehingamine võib põhjustada peavalu ja pearinglust!
Väikeses koguses heeliumit hingata ja naljakalt rääkida on ohutu – korduv ja pikaaegne heeliumi hingamine tekitab aga organismis hapnikuvaeguse. Selle tunnuseks on peavalu ja pearinglus. Kannatanu tuleb viia kohe värske õhu kätte.
Valguspulkade katki hammustamine kujutab endast ohtu!
Valguspulkade vedelik tekitab limaskesta ärritust nii neelamisel kui silma sattumisel. Õnnetuse korral loputa suu või silmad ohtra veega.
Näo- ja kehamaalingud võivad tekitada allergilise reaktsiooni!
Nahale maalingute tegemisel loe kasutusjuhendit ning veendu, et toodet võib nahal kasutada. Testi ka selle sobivust väikesel nahapinnal ning viska ära aegunud kosmeetika!
Kemikaalidega toimetades kasuta vajadusel kaitsevahendeid!
Kui kasutad mängudes või kodu kaunistamisel kemikaale (nt maarjajääd, värvilist suitsu), siis loe toote kasutamise juhendit ja kasuta vajadusel vastavaid kaitsevahendeid.
Nitrovärve kasutades kaitse hingamisteid ja silmi!
Kindlasti tuled vältida värvimist suletud ruumis.
Patareid kostüümides ja kaunistustes on ohuks väikelastele!
Kõik helkivad-vilkuvad riided ja peakaunistused sisaldavad patareisid.
Kontrolli, kas patareid on korralikult kinnitatud ja hoia väikelapsed patareidest eemal!
Eeterlikud õlid hoia laste käeulatusest eemal!
Kui kasutad eeterlikke õlisid, siis jälgi toote kontsentratsiooni ja ettevaatusabinõusid!
Veendu laste kokkukogutud kommide ohutuses!
Nii ravimid kui ka erinevaid sõltuvusaineid sisaldavad kommid näevad välja tavaliste kommidega äravahetamiseni sarnased. Lapsel ei pruugi olla teadmisi ohutu ja ohtliku eristamiseks!
Kuidas talvepühad murevabalt veeta?
Valdavalt tekivad talviste pühade ja pidustuste ajal küsimused erinevate toa kaunistamiseks kasutatavate taimede ja toodete kohta. Paljudel juhtudel on tegemist mittemürgiste taimede või toodetega, kuid sellele vaatamata tuleb läbi mõelda kodus turvalisus ka jõulupühadel.
Päkapikukomme varudes veendu, et need on lastele sobilikud!
Alkoholiga kommid ei sobi lastele, kuid tihti jääb tähelepanematusest või teadmatusest märkamata, et tegemist on alkoholi sisaldavate kommidega. Tootja peaks müügipakendil esitama info, et toode sisaldab alkoholi – seda tehakse nimetuses ja koostisosade loetelus.
Hoia ilutaimed lastele kättesaamatus kohas!
- Ardiisia, jõulukaktus ja kalanhoe ei ole mürgised.
- Jõulutäht on paikselt ärritava toimega; maitsmise korral võib põhjustada suu limaskesta ärritust ja seedehäireid.
- Ratsuritäht, hüatsint ja asalea sisaldavad mürgiseid aineid, kuid taimede maitsmine ei põhjusta mürgistust.
Jõulukaunistused olgu samuti läbimõeldult paigutatud!
- Säraküünalde imemine ei tekita tõsist mürgistust. Neis sisalduv baariumnitraat võib sööduna põhjustada seedehäireid.
- Tehislumi, geel- ja vahaküünlad on maitstuna ohutud.
- Jõuluehete imemine, suhu toppimine ei ole mürgistusriskilt ohtlik, kuna nende kaunistamiseks kasutatakse valdavalt ohutuid värve. Ettevaatust: mehhaanilise vigastuse oht!
- Alla 20 tuletikupea söömist peetakse ohutuks.
Jõulukinke varudes veendu, et need on ohutud!
Väikelastele mõeldud kingitustel peavad patareid kindlasti kinni käima kruvikinnitusega. Samuti on väikelastega peredel ohtlikud patareidega kodukaunistused, nagu LED-küünlad, õnnitluskaardid jmt.
Suurematele lastele kinke valides tuleb veenduda, et need ka pere väiksematele õnnetust ei põhjusta. Näiteks väiksed magnetid võivad olla allaneelates ohtlikud.
Jõuluroad olgu ohutud kõigile!
- Praetermomeetrid ei sisalda elavhõbedat, vaid punaseks või siniseks värvitud petrooleumitooteid. Praadi võib süüa ka siis kui termomeeter on purunenud. Liha värvunud osa tuleb ära lõigata.
- Süldiäädikaks ei sobi 30% äädikhape. Säilita valvsus, kui külalistele äädikat pakud.
- Marineeritud seeni serveerides tuleb meelde tuletada seeneohutuse põhimõte - kui kahtled, ära söö! Osad seened ei käi kokku alkoholiga.
- Hõõgveini soojendamisel ära keeda seda veeketjas!
Ilutulestiku kasutamisel järgi ohutusreegleid!
Pea meeles, et tule juurde ei tasu minna aerosoolipudelitega! Paukherned ega pragisevad 'draakoni munad' ei ole söömiseks!
- Ilutulestiku maitsmise korral tuleb suud loputada. Suuremas koguses söönuile tuleb manustad aktiivsütt.
- Tuletikupeade neelamine on ohutu, kui nende arv jääb alla 20.
- Säraküünlad sisaldavad baariumnitraati, mis võib põhjustada seedehäireid. Kui söödud on üle 2 cm säraküünlast, tuleb manustada aktiivsütt.
Tina valamisel veendu, et tina koostis on kasutamiseks ohutu! Paljud vanal ajal toodetud tinakangid sisaldavad ka pliid.