Mürgistused ravimitest
Mürgistusinfoliinile saabub igapäevaselt erinevatest ravimitest tingitud mürgistuskõnesid. Täiskasvanutega juhtuvad õnnetused nii tahtlikult kui kogemata korduva ravimiannuse või teise pereliikme ravimite neelamisel.

Kuidas ennetada ravimimürgistusi?
Ravimimürgistuse vältimiseks kontrolli ravimeid võttes kolm korda:
1. Pakendit avades kontrolli, kas selle sees on õige ravim.
2. Ravimi manustamise eel kontrolli, kui palju peab võtma. Pööra erilist tähelepanu mõõtühikule: milliliitrit ja milligrammi ei tohi segi ajada.
3. Kohe pärast kasutamist kontrolli, kas ravim sai tagasi õigesse pakendisse ja lastele kättesaamatusse kohta.
Loe lisa:
Eeterlikud õlid
Kuigi eeterlikud õlid on juba vanast ajast populaarsed kodused ravivahendid, tuleb meeles pidada, et „looduslik" ei tähenda alati „ohutu".
Eeterlike õlisid kasutatakse nii nahale määrimiseks, aurude tegemiseks kui vannivee lisandina. Kuna tegemist on loodustoodetega, peab enamik tarvitajaid neid ohututeks ja kasutab julgesti ka väikestel lastel.
Ometigi on tegu ainetega, mis ettevaatamatul kasutamisel võivad põhjustada ägedat mürgistust nii suukaudselt tarvitatuna, auruna hingatuna kui ka nahale määrituna.
Eeterlikud õlid ärritavad limaskesti ja seedetrakti!
Tasub teada, et eeterlikud õlid on lõhnavad ja lenduvad estrite, aldehüüdide, ketoonide ja tärpentinide segud, mida saadakse taimedest ekstraheerimise ja sünteetilise valmistamise teel. Kindlasti tähele panna, et õlides olev toimeaine kogus 1 tilgas ei ole kõikide õlide puhul sama annus.
Eeterlikel õlidel võib olla erinev toime inimese organismile. Enamik õlisid ärritavad limaskesti ja seedetrakti, põhjustades iiveldust ja oksendamist. Tsitronellaõlil on ärritav ja fotosensibiliseeriv ehk valgustundlikust suurendav toime. Osad õlid põhjustavad seespidisel tarvitamisel atsetaminofeeni ehk paratsetamooli mürgistuse sarnast maksatoksilisust.
Lisaks 100% lahustele müüakse eeterlikke õlisid müüakse ka lahjendatuna ja etanooli lahuste kujul (need sisaldavad 10-20% eeterlikku õli) ja sobivad tavaliselt piiratud koguses nahale määrimiseks.
Vaata alati, kas pudelis on 100% õli või 10-20% lahus!
Eeterlik õli on ravim nagu iga teinegi ja seda tuleb kasutada vastavalt juhendile, välispidiselt.
Kui eeterlikku õli on eksikombel mõni tilk neelatud, piisab suu korralikust loputamisest ja kodusest jälgimisest. Kui neelatud on suurem kogus või tekivad sümptomid pärast auru hingamist või eeterliku õliga määrimist, helista mürgistusinfoliinile 16662!
Loe lisa:
> Pere & Kodu // Isehakanud õlitohtrite ohver
> Postimees // Ohtlik komme: eeterlikke õlisid on hakatud sisse võtma
Kui kahtlustad mürgistust, ära jää ootama sümptomite ilmnemist!
Mürgistuste puhul on õige esmaabi eluliselt tähtis.
Lapsed on eeterlikele õlidele tundlikumad kui täiskasvanud!
Suurema annuse korral tekib uimasus, kesknärvisüsteemi depressioon, võivad ilmneda krambid ja südamerütmihäireid. Juba 2-3 ml puhast eukalüptiõli on suu kaudu manustades põhjustanud kesknärvisüsteemi häireid ja 5 ml viinud teadvuse kaotuseni.
Eeterlikke õlisid inhalatsiooniks kasutades on imikutel saadud ohtlikke kopsuvigastusi. Nimelt kopsude kaudu jõuavad eeterlikud õlid difusiooni teel kopsu alveoolide pinnale, häirides hapniku omastamisel elutähtsa surfaktandi tööd.
Hoolitse selle eest, et eeterlikud õlid, eriti 100% õlid oleksid pandud laste haardeulatusest kaugemale ja kättesaamatusse kõrgusesse!
Toidulisandid ja vitamiinid
Toidulisandid on erinevaid vitamiine ja mineraale sisaldavad ained, mida kasutatakse, et kompenseerida mõne aine võimalikku defitsiiti organismis. Terve inimene, kes elab mõistliku igapäevasse koormusega ja toitub mitmekülgselt, toidulisandeid ei vaja.
Sageli soovitatakse erinevaid vitamiine tarvitada lihtsalt igaks juhuks, sest eeldatavasti „need tugevdavad tervist“. Sageli on tulemus hoopis see, et juurde manustatakse aineid mida on organismis piisavalt ja nende liig põhjustab hoopis soovitule vastupidise tulemuse. Enne kui hakata erinevaid toidulisandeid tarbima tasuks konsulteerida oma perearstiga ja/või toitumisnõustajaga, vajadusel määrata ka vitamiinide – mineraalide sisalduse uuring vereproovist, et hinnata mida ja kas organism vajab.
Kui miski on liiga hea et olla tõsi, siis see ilmselt polegi tõsi!
Ehkki taolistele toodetele rutiinselt kvaliteedikontrolle ei teostada, uuritakse aeg-ajalt erinevates riikides toidulisandite koostist. Tavaliselt on tekkinud selleks vajadus kas infost kohalikust mürgistusteabekeskusest suurenenud mürgisuste arvu tõttu või kindla toote/ettevõtja toodete kohta on laekunud enam kaebusi. Nii on leitud näiteks erinevaid taimeteena müüdavaid kõhnumisvahendeid ja avastati tootest toime „parandamiseks“ lisatud erinevad retseptiravimid, ent ka amfetamiini, fentanüüli ja loomset kilpnäärmekudet. Samuti on leitud suuri erinevusi netis müüdavate vitamiinipreparaatide etiketijärgses ja reaalses toimeaine sisalduses.
Tarvita ainult registreeritud ja kontrollitud tooteid!
Toidulisandite puhul peab arvestama, et tegu pole ravimitega ja nende tootmine ja müük on reguleeritud märksa lõdvemalt. Tootja ja edasimüüja omistavad sageli toidulisanditele raviomadusi, mida neil kindlasti pole: need ained võivad tervenemisprotsessi toetada, kuid nad ei asenda ravimeid.
Kas toidulisand on Eestis müüki lubatud või illegaalne, saab kontrollida Veterinaar- ja Toiduameti lehelt.
Jooditabletid ja kiirgusõnnetus
Ukraina sündmuste tõttu on inimesed tundnud muret võimaliku kiirgussaaste pärast ja selle mõjust tervisele, kuna tuumaelektrijaama avarii korral võib radioaktiivne jood sattuda õhku. Mürgistusteabekeskusesse helistatakse küsimustega – kuidas joodi tarvitada ja kui palju on palju?
Mürgistusteabekeskus ei ole pädev hindama radiatsioonisaaste võimalikkust riigis!
Sellega tegelevad Keskkonnaameti kiirguseksperdid ning kiirgusolukorrast saab lugeda ja jälgida asjalikke nõuandeid Keskkonnaameti kodulehelt. Küll aga on meil infot jooditablettide toime, kõrvaltoimete ning üleannustamisest tingitud ohtude kohta.
Jooditabletid ei kaitse teiste radioaktiivsete ainete eest!
Jooditabletti ei tohi võtta lihtsalt igaks juhuks profülaktilisel kaalutlusel ega ametivõimude nõuandeta. Radioaktiivse joodiga saastumise korral on oluline võtta kaaliumjodiidi tablett õigel ajal. Kui seda võtta liiga vara või liiga hilja, väheneb ravimi kaitsev toime. Jooditablett kaitseb ainult kilpnääret ega toimi sel moel teistele organitele.
Kaaliumjodiidi ei soovitata isikutele, kes on vanemad kui 40 aastat, sest pärast kokkupuudet radioaktiivse joodiga on neil jooditablettidest saadav kasu vähem tõenäoline.
1986. aastal toimunud Tšernobõli õnnetuses kasutati kaaliumjodiidi tablette Poolas ja Tšernobõlis ning antud ravi tulemuste järgi hinnati kaaliumjodiidi tabletid turvalisteks selliste radiatsiooniõnnetuste korral kasutamiseks. Ent see põhjustas ka kõrvaltoimeid – nahalööbeid ja seedehäireid, oksendamist. Samas tuleb rõhutada, et sama protsess, mis kaitseb inimese organismi radioaktiivse joodi ladestumise eest, võib põhjustada kaaliumjodiidi pikaajalisel tarvitamisel kilpnäärmefunktsiooni häireid.
Joodipreparaatides leiduv kaalium võib põhjustada mürgistust!
On teada, et üks näiteks 130mg kaaliumjodiidi tablett sisaldab 4mmol K+. Kaalium annuses 2–2,5 mmol/kg võib põhjustada normaalse neerufunktsiooniga isikul hüperkaleemiat.
Ehkki soovitatavad profülaktilised kaaliumjodiidi annused ei tohiks avaldada olulist mõju vereplasma kaaliumi kontsentratsioonile, tuleks siiski ettevaatlik olla langenud neerufunktsiooniga inimestel.
Kaaliumjodiid imendub läbi erinevate inimorganismis olevate barjääride, mõjutades raseduse ajal loodet ning rinnaga toitmisel imikut. Võimalikud tüsistused on lapse kilpnäärme suurenemine, hüpotüreoidism ja kretinism. Liigses koguses rinnapiimaga imiku organismi sattuv jood võib põhjustada imikul nahalööbeid ja võib pärssida tema kilpnäärme normaalset arengut.
Eestis müügil 5% jooditinktuur on ainult välispidiseks kasutamiseks!
Allaneelatuna põhjustab see seedetrakti söövitust ega ole mõeldud kiirgusõnnetuse korral kasutamiseks!
Kasu ei ole erinevate vetikapreparaatide ja joodi sisaldavate multivitamiinide kokkuostmisest ning kiirgusõnnetuse korral õige annuse saamiseks nende suuremas koguses sissesöömisest, kuna antud preparaadid sisaldavad joodi vaid väga väikeses koguses. Multivitamiinid ja loodustooted on kindlalt mõeldud tarvitamiseks vaid pakendil märgitud annustes ning nende suuremas koguses manustamine võib põhjustada tervisehäireid.
Joodi tarvitamisel on võimalikud ohud ja kõrvaltoimed!
- Suurte dooside korral hüperkaleemia, hüpernatreemia.
- Kroonilisest mürgistusest – hüpertüreoidism, hüpotüreoidism.
- Seedetrakti ärritusnähud: iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus ja kõhuvalu, metallimaitse suus.
- Allergilised reaktsioonid: angioödeem, tahhüpnoe, nahalööve.
Ühekordses annuses ohutud tooted
Antud nimekirjas on loetletud aineid, mis ei põhjusta ühekordses annuses manustatuna mürgistust ning mille manustamisel ei ole tarvis rakendada ravimeetmeid.
- Antatsiidid ja kõrvetiste vastased vahendid
- Vitamiinid: A-vitamiin, B-vitamiin, C-vitamiin ja D-vitamiin
- Rasestumisvastased tabletid
- Fluori tabletid alla 20 tabl/kg kohta, toodetes sisalduvad magusained võivad põhjustada seedehäireid
- Kaltsiumi tabletid, toodetes sisalduvad magusained võivad põhjustada seedehäireid
- Piimhappebaktereid sisaldavad tooted
Multikas mürgistuste ennetamisest
Vaata koos lapsega Jänku-Jussi mürgistusennetuse multikat, kus selgitatakse, mis võib mürgistust tekitada ja kuidas õnnetusi vältida.
Täiskasvanud saavad teada, mida teha selleks, et ravimid, kemikaalid, tubakatooted, alkohol ja energiajoogid ei kujutaks ohtu lapse tervisele.