Lapse ei näe vahet – suvised mürgistusohud varitsevad seal, kus tähelepanu hajub!

Laps ei näe vahet – suvised mürgistusohud varitsevad seal, kus tähelepanu hajub!


Suvi toob kaasa rohkelt liikumist, külas käimisi ja aiapidusid – paraku ka väikelaste mürgistusjuhtumite kasvu. Mürgistusinfoliinile 16662 laekub igal aastal üha enam murekõnesid.

Mürgistusi saab ennetada! Väikelastega juhtuvad õnnetused enamasti lihtsate ja inimlike eksimuste tõttu – ravimid on omavahel segi aetud, kemikaalid jäetud kättesaadavale kohale või on laps suhu pistnud maha visatud nikotiinipadja.

Laps ei erista värvilist kommi ja ohtlikku ravimit

Väikelapsed avastavad maailma meelte abil – nad katsuvad, maitsevad ja pistavad suhu pea kõike, mis neile kätte satub. Kui kodus on hoolikad vanemad ohtlikud ained lastele kättesaamatult hoiustanud, siis aiapeol, reisil, laagris või vanavanemate juures võib olukord olla nende kontrolli alt väljas.

Külla minnes või külalisi vastu võttes ümbritseb lapsi palju uut ja põnevat. Samal ajal on täiskasvanute tähelepanu sageli hajunud ning mürgistusohud võivad jääda märkamata. Tuleb arvestada, et peredes, kus igapäevaselt elavad suuremad lapsed või ainult täiskasvanud, ei pruugi kodune ohutus olla väikelapsele kohandatud.

Ohtlikud võivad olla näiteks

  • kraanikausi all või grilli kõrval hoitavad kemikaalid,
  • täiskasvanu käekotis olevad ravimid või nikotiinitooted,
  • kapinurgale või lauale jäetud värvilised tabletid.

Väikelaps ei näe vahet maitsval kommil ja eluohtlikul ravimil ega värskendaval joogil ja söövitaval kemikaalil. Seetõttu võivad tõsise mürgistuse põhjustada ka esmapilgul väikesed ja märkamatud asjad: maha visatud nikotiinipadi, kogemata maha kukkunud tablett või riiuli servale jäetud sääsemürk või käte desinfitseerimisvahend.

Õnnetuste vältimiseks ei piisa ainult ohtlike ainete silme alt ära panekust. Väikelapsed on nutikad ja jäljendavad täiskasvanute käitumist  – nii võivad nad õppida avama ka turvakorkidega pakendeid. Seetõttu on oluline võtta hetk, et enne üritust, külaskäiku või reisi arutada pereringis või seltskonnas läbi, kuidas hoiustada ohtlikke aineid laste ohutust silmas pidades. Laste ohutus peab olema täiskasvanute ühine vastutus. 

Ravimid lapsele kaasa ainult koos juhistega

Kui laps läheb külla, maale vanavanemate juurde või suvelaagrisse, tuleb tema ravimite juurde lisada täpsed manustamisjuhised. Iga lapse ravimid peaksid olema hoiustatud eraldi ja selgelt märgistatud, et vältida segiajamist teiste pereliikmete ravimitega.

Välimuselt sarnased tabletid ja ühes pakendis hoiustamine võivad kergesti viia eksimuseni. Selliseid olukordi saab ennetada, kui ravimid vaadatakse koos vastutava täiskasvanuga üle ja ohutu hoiustamine ning manustamine eelnevalt läbi arutatakse.

Õnnetuse korral on tähtis kiire ja õige esmaabi

Mürgistuse või selle kahtluse korral ära jää ootama sümptomite ilmnemist, vaid helista kohe mürgistusinfoliinile 16662. 
 

  • Kui mürgine aine on allaneelatud: anna kannatanule väikeste lonksudena puhast gaasita vett. Ära kutsu esile oksendamist – see võib põhjustada täiendavat kahjustust.
  • Kui aine sattus nahale või silma: loputa rohke jaheda veega vähemalt 15 minutit.